دوشنبه 5 تير 1396  |   |   | 
 
  ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :
اطلاعیه ها

تغییر زمان برگزاری همایش ملی باغ‌های تاریخی کاشان

کاشان ـ خبرنگار اطلاعات: دبیر اجرایی همایش ملی باغ‌های تاریخی منطقه کاشان از تغییر زمان این همایش از آبان ۹۵ به اردیبهشت ۹۶ خبرداد و گفت: این همایش روزهای ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ۹۶ در دانشگاه کاشان برگزار خواهد شد.دکتر مشهدی نوشابادی مهلت خواستن نویسندگان برای تکمیل و ویرایش نهایی مقالات را علت اصلی تغییر زمان این همایش اعلام کرد و افزود: پژوهش‌های مربوط به حوزه باغ‌های تاریخی و میراث کشاورزی دربردارنده اجزا و عناصر متعدد و مستلزم مطالعات معماری، تاریخی، جغرافیایی، باغ و منظر و بررسی میراث کشاورزی به صورت تحقیقات میدانی و کتابخانه‌ای است و بررسی آن به زمان زیادی نیاز دارد. وی از نحوه اطلاع‌رسانی و همایش توسط مطبوعات قدردانی و از اینکه زمان برگزاری به تاخیر افتاده است از همه پژوهشگران و علاقه‌مندان عذرخواهی کرد و این تاخیر را در جهت برگزاری باشکوه‌تر و غنای علمی همایش دانست. او افزود: این همایش توسط مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی و دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان با همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری، و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و دیگر نهادهای ملی و منطقه‌ای انجام می‌شود.

همچنین دبیر علمی این همایش اعلام کرد ۳۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که از این میان ۹۰ مقاله به تایید نهایی رسیده است. حمیدرضا جیحانی با بیان اینکه تیم علمی همایش بسیاری از پژوهشگرانی را که در این حوزه فعالیت می‌کنند شناسایی کرده و به آنها سفارش مقال داده است افزود: از این میان برخی از تیم‌های علمی هنوز کار پژوهش آنها به انجام نرسیده یا ویرایش نهایی نشده است. با این اوصاف مقالات بسیار خوبی نهایی و آماده ارائه است. وی ضمن بیان سختگیری داوران همایش در پذیرش مقالات افزود: از میان مقالات ارسال شده برخی مربوط به حوزه مطالعاتی همایش نبود و برخی نیز به لحاظ علمی از شرایط لازم برخوردار نبود. اما تا اینجای کار نیز ما به بخش زیادی از دستاوردهای همایش دست یافته‌‌ایم و مقالات خوبی به دبیرخانه ارسال شده است. او باغ عباس آباد نطنز، باغ کاشانی راوند، ساخت جغرافیایی منطقه فین، سن‌سنجی درختان باغ فین، باغ و حوضخانه همایون فال‌فین، معرفی مزارع مسکونی ـ تاریخی به‌عنوان بخشی از منظر فرهنگی ـ تاریخی نیاسر، آب و نظام آبیاری در برزک و میراث کشاورزی دشت آران و بیدگل را از جمله مقالات ارسالی به همایش خواند که مورد ارزیابی و پذیرش نهایی قرار گرفته است. وی افزود: مقالات دیگری نیز در مرحله تدوین است و نویسندگان آن با دبیرخانه همایش مستمراً در ارتباط هستند.

باغ امین‌الدوله فرح‌آباد، باغ غفاری کله، باغ تاج‌آباد نطنز، شربتخانه و باغ مجموعه سیدواقف افوشته نطنز، عمارت و باغ مبارک‌آباد ورکان، نمونه معماری باغی دشت آران و بیدگل، خانه باغ لاجوردی کاشان و باغ ارباب ماشاالله راوند از مقالات در حال تکمیل است. پژوهشگر مطالعات باغ‌های ایرانی با تشکر از همه پژوهشگران و صاحبنظرانی که به دبیرخانه همایش مقاله ارسال کرده‌اند یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع و ضرورت انجام مطالعات بیشتر، از پژوهشگران دعوت می‌شود همچنان محصول پژوهش‌های خود در حوزه‌های مربوط به باغ و منظر در حوزه شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل و نطنز را به دبیرخانه همایش ارسال کنند، زیرا هنوز صدها باغ و منظر تاریخی در منطقه شناسایی و پژوهش نشده است. وی همچنین تاکید کرد که دبیرخانه از مقالات مربوط به «باغ ـ زیارتگاه‌های تاریخی» و «مطالعات ژئوفرمولوژیک حوضه آبریز دشت کاشان» استقبال می‌کند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
فراخوان

مرکز پژوهشی کاشان­ شناسی در محورهای مورد نظر از مطالعات معماری، تاریخی و تاریخ هنری و باستان­ شناختی که با اتکاء به مطالعات میدانی، متون و منابع تاریخی و همچنین اسناد و مدارک تعریف شده باشند استقبال می­کند و از پژوهشگران حوزه ­های یادشده و سایر حوزه­ های مرتبط دعوت می­کند خلاصه­ ای از مطالعات و یا پیشنهادهای پژوهشی خود را تا تاریخ 1395/9/30و از طریق رایانامۀ (gardenstudies@kashanu.ac.ir) با دبیرخانۀ همایش در میان بگذارند. خلاصه ­ها و مقالات تکمیل شده توسط کمیتۀ علمی بررسی و ارزیابی خواهند شد. موارد همسوی با برنامه و اهداف همایش، انتخاب شده و از نویسندگان آنها دعوت می­شود در هماهنگی با مرکز، مقالات خود را تکمیل و ارسال کنند. مرکز کاشان­ شناسی مقالاتی را که چارچوبی پژوهشی داشته باشند و از نظر یافته ­ها بدیع بوده و فهم ما را از موضوع وسعت بخشند انتخاب کرده و در شماره­ ای از مجلۀ «پژوهشنامۀ کاشان» منتشر خواهد کرد. همایش در 11 و 12 اردیبهشت 1396 در کاشان برگزار خواهد شد و مقالات پذیرفته شده در برنامۀ همایش قرار خواهند گرفت.  

مطالب مربوط به همایش را همچنین می توانید از طریق
کانال همایش ملی مطالعه و شناخت باغ های تاریخی کاشان دنبال کنید.

محورهای همایش

همایش در محورهای زیر سازماندهی می­شود:

·        مطالعه و مستندسازی گونه­ های مختلف باغ ­های تاریخی از جمله باغ­ های درون شهری و برون­ شهری، خانه ­باغ ­ها و حوض ­خانه ­ها.
·        بازیابی طرح و خصوصیات باغ ­های از بین رفته
·        سیر تحول وگونه ­شناسی باغ ­ها
·        دیگر نمونه ­های منظرسازی تاریخی از جمله مزارع تاریخی
·        فنون و سنت­ های محلی و بومی مرتبط با موضوع از جمله در حوزۀ آب و قنات، فنون باغ­ داری و کشاورزی سنتی.
·        مطالعات باستان­ شناختی در حوزۀ باغ­ ها و مناظر تاریخی
·        تصویر باغ در هنرهای سنتی 
 
اخبار و رویدادها
Copyright 2011 University of Kashan